„Toate instituțiile statului se confruntă cu grave probleme de funcționare – nu-și îndeplinesc misiunea ce le revine prin statut. Din păcate, nici Serviciul de Informații și Securitate nu este o excepție”, a menționat Marian Lupu, transmite Ultimelestiri.md.
El consideră că SIS putea să întreprindă și alte acțiuni, decât doar să-l urmărească pe figurant și să monteze un clip video.
„Societatea așteaptă de la un serviciu de securitate ceva mai mult decât o conferință de presă și prezentarea unui filmuleț. Că s-a limitat doar la arta cinematografică e regretabil, neserios. E încă o dovadă și un argument că avem nevoie de a readuce profesioniștii peste tot”, a explicat Marian Lupu.
El a calificat drept sfidătoare implicarea Ambasadei Federației Ruse în această evadare și a menționat că asta nu-i face față unei misiuni diplomatice și reprezintă o ingerință în activitatea structurilor de drept ale Republicii Moldova.
Amintim că, potrivit SIS, cu o zi înainte de pronunțarea sentinței, Nesterovschi ar fi intrat în sediul Ambasadei ruse, iar ulterior ar fi fost transportat în regiunea transnistreană cu o mașină cu numere diplomatice. Conform aceleiași surse, în prezent el s-ar afla la Tiraspol, sub pază rusească.
Ambasada Federației Ruse în Republica Moldova a respins, la rândul său, acuzațiile, afirmând că misiunea diplomatică și-ar desfășura activitatea strict în conformitate cu Convenția de la Viena și că nu se implică în treburile interne ale Republicii Moldova.
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat că este vorba despre o ingerință a Rusiei în actul de justiție al Republicii Moldova. Potrivit șefei statului, readucerea lui Nesterovschi sub jurisdicția autorităților moldovenești va fi extrem de dificilă, având în vedere relațiile strânse dintre Rusia și regiunea din stânga Nistrului.
Ca reacție la acțiunile descrise de serviciul de informații, Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a declarat trei angajați ai Ambasadei Federației Ruse persona non grata. Printre aceștia se numără și copreședintele rus în Comisia Unificată de Control, Alexandr Andreev. Informația privind expulzarea a fost confirmată de ambasadorul Federației Ruse la Chișinău, Oleg Ozerov.
