„Cu referire la microbuzul înmatriculat în Republica Moldova care transporta explozibil, depistat la granița cu Belarus, la punctul de control din Brest, menționăm că Ambasada Republicii Moldova la Minsk a fost informată de către Comitetul Vamal de Stat al Republicii Belarus despre faptul că, șoferul nu este cetățean al Republicii Moldova”, anunță MAE, transmite Ultimelestiri.md.
Amintim că, vameșii din Belarus au anunțat anterior că au contracarat o tentativă de introducere în țară a 580 kg de explozibil – cea mai mare captură descoperită vreodată.
Substanța explozibilă ar fi de proveniență americană și a fost descoperită într-un microbuz cu numere de înmatriculare moldovenești, la frontiera dintre Belarus și Polonia. Șeful Serviciului Vamal din Brest a declarat într-un comunicat de presă că explozibilul urma să ajungă în Federația Rusă.
