După tragedie, Maria Coadă și fiul său au dormit o perioadă la cunoscuți sau rude, în timp ce Vasile, capul familiei, era plecat la muncă, în străinătate. Bărbatul a revenit acasă după ce a aflat despre nenorocire, transmite Ultimelestiri.md cu referire la jurnal.md.
Nenorocirea s-a produs la mijlocul lunii noiembrie. O mare parte din locuință a ars ca o torță. Doar o încăpere a rămas neatinsa de flăcări. Acum, Maria și Vasile Coadă o folosesc drept bucătărie.
„Eu stăteam în camera aceasta și desfăceam prune ca să fac dulceață. În partea cealaltă, în cameră la băiat, ardea focul. Ori să spui că e de la sobă sau de la lumină… Eu stăteam, a venit băiatul de afară din drum și a zis: „mămică, arde ceva”. Când am deschis ușa toată para ceea mi-a bătut în față”, povestește femeia.
Fără haine, fără bani, fără mobilier… Toate au fost mistuite de foc. Doar actele au rămas neatinse, ca printr-o minune.
„Eram la lucru peste hotare și m-a sunat o cumătră, ne-a spus: la tine arde casa. Am sunat acasă ca vă văd ce a ars și cum a ars. Apoi m-am pornit acasă”, spune Vasile Coadă.
Cu banii pe care a reușit să-i agonisească, omul a cumpărat ferestre și a clădit o sobă.
Incendiul s-a produs în seara zilei de 18 noiembrie. La locul faptei au intervenit pompierii voluntari din Peresecina. Potrivit autorităților, focul a pornit de la soba casei părintești.
Până să se producă năpasta, aici era un depozit pentru grâne. Acum, este unicul adăpost al familiei Coadă. Două paturi, o masă și atât. Oamenii se încălzesc la o sobă pe care au construit-o după incendiu.
