Despre acest lucru a anunțat ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, care a precizat în cadrul unei emisiuni de la Tv8.md că R. Moldova va continua să utilizeze și sistemele mai vechi de monitorizare a spațiului aerian, iar noua achiziție va oferi o vizibilitate mai bună la distanțe mai mari, transmite Ultimelestiri.md.
„Încă folosim și acele rade pe care le-am avut anterior de pe timpul sovietic. Colegii fac tot posibilul pentru a le menține în stare de funcțiune. Ele tot ne asigură cu informații pe diferite domenii. Radarul care va veni tot va fi integrat în acest sistem și ne va da o posibilitate mai bună pe o distanță anumită”, a explicat Nosatîi.
Ministrul Apărării admite că un radar modern de monitorizare a spațiului aerian nu garantează și securitatea statului. De aceea, spune oficialul, avem nevoie și de aviație de intercepție.
„Clar că supravegherea nu asigură și securitate, pentru asta trebuie de avut și rachete pentru intercepție, inclusiv aviație de intercepție, ceea ce este costisitor și cu regret, la moment nu putem vorbi despre aceasta”, a precizat Anatolie Nosatîi.
De menționat că, R. Moldova a cumpărat un radar de supraveghere aeriană de ultimă generație GM200, produs în Franța. Aceasta este una dintre cele mai costisitoare și importante achiziții ale sistemului moldovean de apărare.
De la începutul războiului din Ucraina, pe teritoriul R. Moldova au fost găsite mai multe resturi de rachete, despre care autoritățile, de cele mai multe ori, au spus că sunt părți componente ale rachetelor folosite de sistemul de apărare aeriană S-300.
