Membrii delegației Parlamentului Republicii Moldova s-au întâlnit la Ljubljana cu Președintele Consiliului Național, Marko Lotrič, și cu parlamentarii din Comisia politică externă și afaceri europene, transmite Ultimelestiri.md.
Discuțiile s-au axat pe consolidarea relațiilor bilaterale și stabilirea unor parteneriate durabile. Oficialii au abordat și subiecte ce țin de cooperarea economică, atragerea investițiilor, securitatea regională, reziliența energetică, progresele Moldovei în pregătirea pentru aderarea la UE.
Pe durata discuțiilor, oficialii sloveni au reafirmat angajamentul de a susține parcursul european al țării noastre și disponibilitatea de a împărtăși din experiența Republicii Slovenia în calitate de stat membru al Uniunii Europene.
La rândul său, vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman, și-a exprimat recunoștința pentru deschiderea Sloveniei de a sprijini dezvoltarea Republicii Moldova și de a o susține în aspirațiile sale.
„Alături de prieteni buni, Republica Moldova merge în direcția corectă – integrarea europeană, care este singura cale spre bunăstare pentru moldoveni”, a afirmat Doina Gherman.
