Vînzările au crescut cu aproape 30 la sută în comparaţie cu aceeaşi perioadă a anului trecut, spun managerii magazinelor specializate, transmite Ultimelestiri.md cu referire la noi.md.
"Într-adevăr, în ultima săptămînă rafturile s-au cam golit, dar aducem tot mai multe şi mai multe generatoare. Chiar cu cîteva zile în urmă am primit o comandă nouă", a menționat Cătălin, Arhirii, inginer în cadrul unei companii de electrotehnică.
La mare căutare sînt generatoarele pe bază de benzină și motorină. Preţul acestora porneşte de la peste trei mii de lei şi poate ajunge şi la 50 de mii, în funcţie de capacitate, notează Noi.md cu referire la tvrmoldova.
Unii oameni spun că au vrut să se asigure din timp că vor avea şi surse alternative de energie, dacă va fi cazul. Alţii nu văd însă o problemă şi sisţin că se vor descurca cum pot.
"Este foarte important generatorul, dacă nu este lumină, ne salvează". "La moment nu am, dar planific să procur unul de 3KWh".
Reprezentanţii Ministerului Energiei susţin că, deocamdată, nu există riscul unor deconectări, dar îndeamnă oamenii să facă economie la energie.
"Ministerul Energiei a comunicat că pînă la sfîrşitul acestui an nu există nicio justificare privind deconectările. Noi avem asigurată energia electrică prin contract, pînă la sfîrşitul acestui an. Mesajul nostru este să consumăm raţional energia, mai ales, în orele de vîrf", a precizat Constantin Borosan, secretar de stat la Ministerul Energiei.
Amintim că pe 16 decembrie, în Republica Moldova a intrat în vigoare starea de urgenţă, deoarece există riscul ca, de la 1 ianuarie, Gazrpom să nu mai livreze gaze naturale către regiunea transnistreană.
