Potrivit Poliției de Frontieră, în două cazuri sunt cercetați conducători auto, un moldovean și un cetățean al Ucrainei. Ambii șoferi au fost depistați în PTF Cahul, în cadrul controlului la trecerea frontierei, transmite Ultimelestiri.md.
Moldoveanul a prezentat pentru mijlocul de transport o asigurare auto Cartea Verde, pretins a fi emisă de către autoritățile lituaniene. În cadrul verificării minuțioase a documentului, oamenii legii au stabilit că este falsificat.
Cetățeanul ucrainean a înmânat la control, printre documentele de călătorie, și permisul de conducere, care ar fi eliberat de către autoritățile de baștină. Verificările suplimentare au stabilit că actul este neveridic. La audieri, străinul a declarat că își obținuse legal permisul, dar în același timp a precizat că îl perfectase de la distanță, achitând 3.700 de grivne.
De asemenea, în alte două cazuri sunt vizați pasagerii unor rute ocazionale, apropiindu-se la linia de ieșire din țară prin PTF Costești. Prima persoană documentată este un conațional de 33 de ani, în portmoneul căruia a fost descoperit un permis de conducere fantezist (nerecunoscut de niciun stat).
În cadrul audierilor, tânărul a menționat că l-a achiziționat în Israel, contra sumei de 1.000 de euro.
Iar un alt pasager în vârstă de 28 de ani, deținător al dublei cetățenii, moldovenească și română, deținea un permis de conducere polonez, cu semne de falsificare. Conform analizei de risc, persoana a fost supusă controlului suplimentar, în urma căruia s-a descoperit actul falsificat. Din spusele conaționalului, permisul l-ar fi obținut în Polonia, fiind ajutat de un intermediar, serviciile căruia l-ar fi costat 1.800 de euro.
Astfel, polițiștii de frontieră continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de deținere și folosire a actelor oficiale false.
