„Strigător la cer. După ce la 11 septembrie curent, prim-ministrul Dorin Recean a asigurat cetățenii Republicii Moldova că nu vor achita tarife mai scumpe pentru gazele naturale și energia electrică în acest sezon de încălzire, astăzi Compania Moldovagaz solicită Agenției Naționale pentru Reglementare Energetică revizuirea prețurilor reglementate la gazele naturale. Prețul la gaze pentru consumatorii finali ar putea crește cu până la 20. Iar noile tarife ar urma să fie aplicate din 1 decembrie 2024.
Este o nouă sfidare a cetățenilor din partea actualei guvernări! PSDE cere guvernării să dea dovadă de responsabilitate și să nu admită majorarea prețului la gazele naturale”, a scris Partidul pe rețele, transmite Ultimelestiri.md cu referire la unimedia.info.
Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) informează că S.A. „Moldovagaz” a depus cererea de ajustare a prețurilor reglementate pentru furnizarea gazelor naturale în contextul obligației de serviciu public. Solicitarea vine în condițiile unei creșteri considerabile a prețurilor pe piața internațională, se arată într-un comunicat.
Nicio șansă de tarife mai mici la gaz. Cel puțin asta a dat de înțeles și ministrul Energiei, Victor Parlicov, care invocă o panică la burse, iar din această cauză prețurile pe piața internațională sunt în creștere. „Când s-au făcut prognoze, nimeni nu s-a așteptat la așa prețuri”, a menționat Parlicov.
![]()

Un comentariu
Pingback: Ceban: Vor să convingă oamenii că-s vinovat de creșterea prețului la gaz - Ultimele ştiri din Moldova