Viticultorul din satul Fârlădeni, raionul Hâncești, Valeriu Gaburici, susține că anul trecut de pe trei hectare de struguri de masă și două hectare de struguri tehnici a recoltat doar 12 tone. Acesta se așteaptă la 50 de tone, dar spune că nu prea are unde să își realizeze producția, transmite Ultimelestiri.md cu referire la radiomoldova.md.
"Anul trecut au fost afectați strugurii de grindină și am avut o roadă slabă, anul acesta roada va fi mai bună. În ultimii trei ani au scăzut prețurile, dacă în anul 2021 vindeam un kilogram de struguri cu 5-7 lei acum îl vând cu 3,50. Banii îi primim abia după Anul Nou. Nu pot spune că este o cerință mare pe piață", spune Valeriu Gaburici.
Vița- de-vie nu a fost afectată de arșiță în acest an, comparativ cu porumbul și floarea- soarelui, datorită ploilor din luna mai, a precizat pentru Teleradio-Moldova vicepreședintele raionului Hâncești, responsabil de sectorul agricol, Dumitru Vartic.
"Chiar dacă a fost arșiță nu există riscul să pierdem plantațiile. Vița-de-vie suferă, dar se dezvoltă. Precipitațiile care au fost în luna mai au salvat recolta de struguri. În 2024 recolta va fi similară cu cea de anul trecut", precizează Dumitru Vartic.
Anul agricol 2023 a fost unul bun pentru cultura de viță-de-vie, iar 2024 ar putea fi la fel de prielnic, a declarat secretarul de stat de la Ministerul Agriculturii, Adrian Digolean. Acesta a mai subliniat că cei mai solicitați pe piața europeană sunt strugurii fără sâmburi.
"La mulți viticultori plantațiile nu au sisteme de irigare și plasă antigrindină. Consumatorii europeni solicită struguri fără sâmburi, iar italienii și grecii sunt foarte competitivi", declară Adrian Digolean.
Potrivit Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, anul trecut viticultorii moldoveni au exportat struguri sau vin în 33 de țări ale lumii. Principalii parteneri au fost România, Polonia, Ucraina, țările CSI, Arabia Saudită și Iran.
