Programul urmărește să ofere medicilor, asistenților și altor profesioniști din domeniul sănătății soluții digitale moderne, care să reducă sarcinile administrative și să optimizeze fluxurile de lucru, transmite Ultimelestiri.md.
În plus, potrivit Guvernului, pacienții vor beneficia de servicii medicale mai eficiente și mai accesibile, prin dosarul electronic de sănătate, programări online, rețete electronice și servicii de telemedicină, inclusiv în zonele rurale.
Programul mai include măsuri concrete pentru dezvoltarea unor aplicații digitale, menite să faciliteze accesul pacienților la propriile date și să simplifice interacțiunea cu sistemul medical. În paralel, vor fi lansate inițiative pentru creșterea nivelului de alfabetizare digitală a populației și pentru dezvoltarea competențelor digitale ale personalului medical, astfel încât noile instrumente să fie utilizate eficient.
