Comunicatorul de la Institutul Mamei și Copilului din Capitală, Maxim Cazacu, a precizat că în zilele următoare micuțul ar putea fi deja externat, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
„Starea s-a îmbunătățit și a fost transferat în secția de neurologie, într-o secție obișnuită, unde va mai sta câteva zile sub supraveghere medicală”, ne-a spus Maxim Cazacu.
TV8.md amintește că o fetiță de 11 ani a murit după ce s-a electrocutat în timp ce se juca în parcul de la intersecția străzii Sarmisegetusa cu bulevardul Cuza Vodă din sectorul Botanica. Nenorocirea s-a produs după ce copila ar fi atins niște fire care ar fi produs un scurtcircuit. Un alt copil, un băiețel de șase ani, a supraviețuit și se află la spital. Pe acest caz a fost inițiat un proces penal în cadrul căruia urmează a fi stabilite toate circumstanțele.
Citește și: Copii electrocutați în Chișinău: Ce spun reprezentanții Primăriei
Citește și: Copii electrocutați în Capitală: Câți ani de închisoare riscă vinovații
