Un internaut a publicat un clip video în care filmează procesul de plombare a gropilor pe strada Vasile Lupu intersecție cu strada Alexandru cel Bun, transmite Ultimelestiri.md.
Bărbatul se arată indignat atât de calitatea lucrărilor, cât și de tehnica din dotarea Primăriei, iar în imagini vedem că a izbucnit și o ceartă între el și muncitori.
Conform imaginilor, aceștia doar astupă gropile cu pământ.
„Primăria s-a apucat de făcut drumurile la noi în Durlești. Iată cum au acoperit gropile, frumușel, așa se fac drumurile la noi. Nici nu știu cum să-i spun, un fel de murdărie, chipurile, la noi se fac drumurile”, a spus bărbatul.
În timp ce acesta filma procesul de muncă, bărbatul a fost luat la rost de către angajații care turnau din găleți pământul peste gropi.
„Mai ai de filmat? Mergi și îți caută de lucru”, i-a reproșat un angajat.
Șoferul camionului care transporta materialele de plombare a încercat să-i explice bărbatului că „iarna nu se toarnă asfalt, când va fi primăvara, atunci da. Cum să punem acum asfalt?”.
Între timp s-a apropiat un alt bărbat nemulțumit, care a criticat metoda de reparație a gropilor, însă acestuia i-au fost adresate cuvinte urâte de către unul dintre muncitori.
Totodată, Primăria municipiului Chișinău a anunțat ieri, 23 ianuarie, că desfășoară lucrări de reparație a drumurilor atât în Capitală, cât și în suburbii, „prin plombări cu asfalt rece ale gropilor formate în urma ninsorilor și prelucrării drumurilor cu material antiderapant, care au provocat degradarea suprafeței carosabile”.
În context, menționăm că astăzi, 24 ianuarie, ministrul Andrei Spînu a semnat un Acord de împrumut în valoare de 150 de milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii din R. Moldova.
