Guvernul a inițiat proiectul hotărârii privind demararea negocierilor și semnarea Acordului cu Franța prin schimb de note, transmite Ultimelestiri.md cu referire la telegraph.md.
Programul le va permite participanților să-și dezvolte competențele profesionale, să transfere cunoștințe și bune practici și să colaboreze în echipe mixte cu angajații locali. În același timp, companiile moldovenești vor beneficia de experiența internațională a voluntarilor și de consolidarea relațiilor economice cu Franța, ceea ce poate stimula investițiile străine directe.
Pe durata stagiului, voluntarii vor primi, conform legislației naționale, permis de ședere sau carte de rezident, pe baza notelor verbale transmise de Ambasada Franței.
