Potrivit lui Tofilat, de vină pentru această situaţie ar fi compania „Gazprom" din Federaţia Rusă, care deţine pachetul majoritar de acţiuni la „Moldovagaz" şi care blochează numirea noii conduceri: "Ca să nu rămânem fără gaz, trebuie să numim administrare externă", a mai anunţat Tofilat, transmite Ultimelestiri.md cu referire la newtv.md.
„Din 9 membri ai Consiliului de Administrație a rămas doar un administrator aparent (interimar), fără mandat, dar care figurează cu drept de semnătură în registrele publice. Potrivit statutului, deciziile se aprobă cu o majoritate din 7 membri.
Pe 25 septembrie a avut loc ședința Consiliului de Observatori, unde trebuia să alegem noua componență a administrației, inclusiv președintele. Am expediat buletinele de vot, dar nu cunoaștem cum a votat partea rusă.
Pe 30 septembrie le-am solicitat procesul verbal al ședinței, pe care trebuiau să-l prezinte în 5 zile. Nici până azi nu avem răspuns. Astfel, reprezentanții Gazprom deja au încălcat regulamentul Consiliului de Observatori.
Moldovagaz trebuie să procure gaz pentru sezonul de iarnă (ianuarie-aprilie),dar procesul e blocat pentru că nu are cine lua decizii. Ca să nu rămânem fără gaz, trebuie să numim administrare externă la Moldovagaz. Am expediat Parlamentului un proiect de lege în acest sens, el trebuie înregistrat și inclus pe ordinea de zi la următoarea ședință a Parlamentului.
S-a terminat cu șantajul, deja suntem pregătiți pentru orice șmecherii din partea Gazprom-ului", a mai precizat Tofilat.

Un comentariu
Pingback: Moldovagaz demolează inițiativa lui Tofilat: Compania cumpără gaz - Ultimele ştiri din Moldova