Primul caz a fost înregistrat de către inspectorii de mediu din Soroca, care au desfășurat o operațiune în localitățile Vădeni și Dumbrăveni, descoperind două cazuri de recoltare ilegală a produselor lemnoase de pe terenurile administrației publice locale Vădeni, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvn.md.
Fiecare caz a fost sancționat cu o amendă în valoare de 2.500 de lei, fiind calculat și prejudiciul cauzat mediului în sumă totală de 289 de lei, asociat recoltării neautorizate a produselor lemnoase.

Al doilea caz a fost înregistrat de către inspectorii de mediu din raionul Dondușeni.
În cadrul acestei operațiuni au fost depistate și documentate cazuri alarmante de tăiere ilegală în fâșiile forestiere de protecție, aducând prejudicii semnificative mediului înconjurător.
În prima situație, în fâșia forestieră de protecție gestionată de Primăria Rediul Mare, inspectorii au descoperit 86 de cioate ale arborilor de specii diferite, cu diametre cuprinse între 10 și 30 cm, tăiate ilegal de către persoane necunoscute. Volumul masei lemnoase tăiate ilegal a fost evaluat la 5,218 m3, iar prejudiciul adus mediului a fost estimat la 5.113 lei.
În pădurea gestionată de Primăria Corbu au fost depistate 44 de cioate ale arborilor de specie salcâm, cu diametre cuprinse între 12 și 29 cm. Volumul masei lemnoase tăiate ilegal a fost de 4,474 m3, iar prejudiciul adus mediului s-a cifrat la 1.099 de lei.
În fâșia forestieră de protecție gestionată de Calea Ferată a R. Moldova, districtul Ocnița, localitatea Corbu, au fost descoperite 21 de cioate ale arborilor de specii frasin și salcâm, cu diametre cuprinse între 12 și 26 cm. Volumul masei lemnoase tăiate ilegal a fost de 1,637 m3, iar prejudiciul adus mediului a fost evaluat la 1.533 de lei.
