„Circulația se desfășoară în condiții normale, cu timpi minimi de traversare a frontierei. Vă mulțumim pentru răbdare și înțelegere”, notează instituția, transmite Ultimelestiri.md.
Amintim că în această dimineață, la punctul vamal respectiv s-a înregistrat un flux majorat de călători și mijloace de transport, ceea ce a dus la aglomerarea direcției de ieșire din țară.
Reprezentanții instituțiilor de control au informat atunci că au fost dispuse măsuri pentru fluidizarea traficului transfrontalier. Pentru a evita timpii mari de așteptare, călătorii au fost îndemnați să opteze, dacă este posibil, pentru alte puncte de trecere a frontierei, precum Leova–Bumbăta sau Cahul–Oancea.
![]()
