Potrivit purtătorului de cuvânt al IMU, Dorina Arsene, în ultimele 24 de ore, în departamentul de primiri urgențe s-au adresat în jur de 120 de pacienți la medicul traumatolog și ortoped. Pe parcursul zilei de ieri, 16 ianuarie, 50 de pacienți au fost înregistrați cu diferite luxații, entorse sau fracturi, iar 20 dintre aceștia au avut nevoie de spitalizare sau chiar intervenții chirurgicale, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tv8.md.
Purtătorul de cuvânt al spitalului clinic Bălți, Andreea Galici a menționat că în ultimele 24 de ore, la Spitalul Clinic Bălți au fost înregistrate cinci adresări traumatologice. Mai exact, persoanele au ajuns la medic după ce au alunecat și au căzut.
Autoritățile îndeamnă cetățenii să fie prudenți când se deplasează pe drumurile înghețate.
În acest context, oamenii caută soluții pentru a evita căderile pe gheață în condițiile poleiului. Aceștia își aleg cu grijă încălțămintea antiderapantă pentru a reduce riscul de accidente.
Cu toate acestea, mulți se plâng de lipsa intervenției pentru curățarea trotuarelor, creând condiții periculoase. Bătrânii sunt mai expuși riscului, dar și cei tineri adoptă măsuri de precauție.
