Este vorba despre Fondul pentru Eficiență Energetică în sectorul Rezidențial din Moldova, creat în cooperare cu Guvernul Danemarcei și gestionat de Centrul Național pentru Energie Durabilă. Fondul va fi distribuit către aproximativ 5.000 de asociații de locatari, pentru implementarea măsurilor de eficiență energetică și reabilitarea spațiilor locative încălzite, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Programul sprijină atât blocurile multietajate, cât și gospodăriile individuale, având drept scop îmbunătățirea eficienței energetice și reducerea emisiilor de carbon din sectorul rezidențial. Accesarea resurselor va fi posibilă doar după parcurgerea a trei etape esențiale: efectuarea unui audit energetic pentru identificarea pierderilor, elaborarea proiectului tehnic și, în final, executarea lucrărilor propriu-zise.
„Eficiența energetică începe de la fiecare dintre noi. Investițiile în viitor sunt cea mai bună alegere, iar acest forum este un punct de pornire pentru colaborări eficiente și durabile”, a declarat Dorin Junghietu.
Forumul Asociațiilor de Locatari din Moldova este un eveniment dedicat procesului de reorganizare a Asociațiilor de Proprietari din Condominiu, promovării soluțiilor de eficiență energetică și oportunităților de finanțare prin Fondul pentru Eficiență Energetică în sectorul Rezidențial din Moldova.
