Potrivit Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, Japonia reprezintă una dintre piețele-cheie pentru vinificatorii moldoveni, înregistrând o dublare a exporturilor de vin în ultimii doi ani, transmite Ultimelestiri.md.
„La Tokyo, alături de Directorul ONVV, Ștefan Iamandi, am avut onoarea de a deschide cea de-a doua ediție a Vernisajului Vinului. Japonia reprezintă pentru vinificatorii noștri o piață extrem de importantă, înregistrând o dublare în ultimii doi ani a exportului de vin”, a declarat Sergiu Gherciu, secretar general al MAIA.
Autoritățile menționează că acest eveniment oferă un prilej deosebit pentru consolidarea relațiilor moldo-nipone.
