„Astăzi, 23 aprilie, aducem un omagiu bibliotecarilor, care au rolul de a cultiva pasiunea pentru cunoaștere și promovează iubirea pentru cărți”, se arată în comunicatul Primăriei Chișinău, transmite Ultimelestiri.md.
În acest sens, primarul general al Capitalei Ion Ceban le-a mulțumit tuturor bibliotecarilor pentru pasiunea și angajamentul pe care aceștia îl investesc în menținerea și dezvoltarea bibliotecii, ca un pilon al culturii și educației în comunitatea noastră.
„Continuați să inspirați în această nobilă misiune pe care o îndepliniți cu atâta dăruire și pasiune”, a mai menționat Ion Ceban.
Ultimelestiri.md amintește că pentru bibliotecarii membri din cele 63 de sucursale ale Asociației Bibliotecarilor din Republica Moldova va fi organizat un eveniment festiv care va avea loc începând cu ora 12:00, în incinta Teatrului Național „Eugene Ionesco”.
