„Ce fel de indicații? Pe teren trebuie să muncești, dar noi prima preluare am reușit-o în minutul 51. Vă imaginați? Jucăm pentru echipa națională și a trebuit să așteptăm 51 de minute pentru o preluare corectă. Până la primul gol am pierdut șapte dueluri consecutive. Despre ce tactică putem vorbi în aceste condiții? Am avut impresia că unii fotbaliști așteptau ca Israelul să lase poartă goală ca noi să marcăm. Chiar și atunci când ne-au permis să avem ocazii nu am reușit să marcăm. Prima repriză trebuie ștearsă în general din istoria fotbalului moldovenesc. S-a apropiat cineva din staff și mi-a spus că poate trebuie să renunțăm la teorie pentru că e exact acolo unde atragem atenția, acolo greșim. Pentru mine este o rușine. Nu știu cum să mă uit în ochi la oameni, la conducerea FMF, pentru că am impresia că unii ar putea crede că vreau să distrug echipa”, a declarat selecționerul Serghei Cleșcenco, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldova1.md.
Totuși, selecționerul și-a asumat înfrângerea și a declarat că după următorul meci, cel cu Norvegia, va lua decizia dacă actualul staff tehnic merită să mai continue la echipa națională.
„La situația actuală trebuia să analizăm componența staff-ului tehnic și cum sunt selectați jucători care au așa prestație. La acest meci a fost greșeala mea. Îmi asum responsabilitatea pentru cum am ales primul 11. Am avut încredere în fotbaliștii care, din păcate, nu și-au îndeplinit sarcinile stabilite”, a mai menționat selecționerul.
Echipa națională a Republicii Moldova a pierdut până acum toate meciurile jucate în acest an. A marcat doar două goluri și a încasat 16.
Citește și: Moldova, învinsă de Israel cu 0-4 în preliminariile Mondialului 2026
