Sportivii moldoveni, candidați olimpici, au dat dovadă de cea mai înaltă măiestrie și au cucerit două medalii de aur, trei de argint și una de bronz, transmite Ultimelestiri.md.
Premianții sunt:
- Andrian Mardare (aruncarea suliței) – 81,68 m, locul 1;
- Zalina Marghieva (aruncarea ciocanului) – 71,12 m, locul 1;
- Dimitriana Bezede (aruncarea greutății) – 16,84 m, locul 2;
- Serghei Marghiev (aruncarea ciocanului) – 74,83 m, locul 2;
- Alexandra Emilianov (aruncarea discului) – 60,56 m, locul 2.
Alături de aceștia au participat atleți mai tineri, care au stabilit performanțe personale ori de sezon și care ar putea obține calificarea pentru Campionatul european de la Roma din luna iunie:
- Andreea Stavila (3.000 m/obstacole) – 9 min 52.90 secunde, locul 3 – rezultat ce depășește baremul de Maestru Internațional al Sportului și reprezintă nouă performanță personală pentru atletă (PB), care a mai concurat și la proba de 1.500 m – 4:27.88, locul 6 (PB);
- Anastasia Senchiv (triplu salt) – 13,44 m, locul 10 (PB);
- Cristin Eșanu (400 m/garduri) – 53.16 m, locul 10 (SB).
„Calde felicitări atleților și antrenorilor pentru performanțele obținute și le urăm obținerea cât mai grabnică a biletului pentru cel mai așteptat eveniment sportiv al anului – Jocurile Olimpice de la Paris”, menționează Federația de Atletism din Republica Moldova.
