Comitetul de Disciplină a constata că Popa, „îmbrăcat în tricoul utilizat de staff-ul FC Zimbru a intrat în zona vestiarelor, unde i s-a permis accesul de către organele de asigurare a ordinii publice și s-a îndreptat spre vestiarul arbitrilor, așteptând brigada de arbitri, lângă ușa acestora. Directorul sportiv al echipei FC Zimbru, pe un ton amenințător i-a spus arbitrului central să aibă grijă cum arbitrează, că sa nu pățească ca un alt arbitru, să nu mai arbitreze meciuri sau să nu mai calce pe la Complexul sportiv FC Zimbru”, transmite Ultimelestiri.md cu referire la omniapres.md.
Ca urmare, Alexei Popa a primit suspendare și amendă. Suspendarea constă în interzicerea participării la următorul meci, inclusiv a accesului la vestiare, pe banca de rezervă și în incinta terenului de joc.
Pentru antrenori, echipă tehnică și alți oficiali, suspendarea este însoțită întotdeauna de sancțiunea interzicerii accesului la vestiarele echipei și ale arbitrilor, în tunel, în incinta terenului și pe banca de rezerve. Antrenorii suspendați pot lua loc în tribună și nu au dreptul de a intra în contact cu echipa lor.
Suspendarea este valabilă pentru trei etape, dar se cumulează cu amenda și se va prelungi până la plata integrală a penalității de 10 mii de lei.
Decizia este cu drept de atac în termen de șapte zile.
