Principalele măsuri vizează instalarea echipamentelor de monitorizare a nivelului apei, conform standardelor tehnice actuale, precum și stabilirea relațiilor funciare între proprietarii terenurilor și utilizatorii resurselor de apă, pentru a confirma statutul juridic al terenurilor folosite, transmite Ultimelestiri.md.
Totodată, vor fi evaluate tehnic barajele cu termen de exploatare depășit, iar administratorii barajelor vor fi obligați să monitorizeze nivelul apei din lacuri și iazuri și să introducă datele într-un registru. Acesta va fi transmis o dată la trei luni către instituția publică în domeniul meteorologiei și hidrologiei și o dată pe an, până la data de 1 mai, către autoritatea responsabilă de gestionarea resurselor de apă.
De asemenea, datele privind exploatarea lacurilor vor fi înregistrate în Sistemul informațional automatizat „Cadastrul de stat al apelor”, gestionat de Administrația Națională „Apele Moldovei”.
