Comentariile lui Tănase vin în contextul fugii deputatului Alexandr Nesterovschi, care ar fi fost ajutat de autoritățile ruse să iasă din țară înainte de pronunțarea sentinței în baza căreia Nesterovschi a fost condamnat la 12 ani de închisoare, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
„Nu este pentru prima dată când serviciile secrete rusești acționează astfel în Republica Moldova. Trebuie să ne amintim de cazul Eduard Baghirov, care a fost evacuat prin aceleași metode. Nu este suficient să fim informați post-factum despre astfel de acțiuni. Avem nevoie ca SIS să prevină aceste evenimente”, a declarat Tănase.
Fostul judecător al Curții Constituționale a reamintit și despre cazurile de corupție electorală legate de rețeaua „Șor” și despre necesitatea ca autoritățile să nu se limiteze doar la a informa, ci să acționeze pentru a preveni aceste infracțiuni.
„Societatea are așteptări ca instituțiile noastre de forță să prevină asemenea fapte, nu doar să le raporteze ulterior”, a adăugat el.
Tănase a mai declarat că nu este surprins de cronologia evenimentelor din cazul Nesterovschi, având în vedere sprijinul pe care deputatul l-a primit din partea Rusiei.
„Aceștia sunt agenții lor de influență, pe care îi protejează în mod firesc. Întrebarea este de ce nu s-a făcut nimic la noi, având în vedere că avem un Serviciu de Informații și Securitate”, a încheiat Alexandru Tănase.
În același context, Radu Nicolae, președintele Asociației pentru Cooperare și Dezvoltare Durabilă din România, a subliniat că condamnarea lui Nesterovschi și a Irinei Lozovan reprezintă un semnal pozitiv și un pas înainte în combaterea corupției și a influențelor externe în politica moldovenească.
Potrivit SIS, cu o zi înainte de pronunțarea sentinței, Nesterovschi ar fi intrat în sediul Ambasadei ruse, iar ulterior ar fi fost transportat în regiunea transnistreană cu o mașină cu numere diplomatice. Conform aceleiași surse, în prezent el s-ar afla la Tiraspol, sub pază rusească.
Ambasada Federației Ruse în Republica Moldova a respins, la rândul său, acuzațiile, afirmând că misiunea diplomatică și-ar desfășura activitatea strict în conformitate cu Convenția de la Viena și că nu se implică în treburile interne ale Republicii Moldova.
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat că este vorba despre o ingerință a Rusiei în actul de justiție al Republicii Moldova. Potrivit șefei statului, readucerea lui Nesterovschi sub jurisdicția autorităților moldovenești va fi extrem de dificilă, având în vedere relațiile strânse dintre Rusia și regiunea din stânga Nistrului.
Ca reacție la acțiunile descrise de serviciul de informații, Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a declarat trei angajați ai Ambasadei Federației Ruse persona non grata. Printre aceștia se numără și copreședintele rus în Comisia Unificată de Control, Alexandr Andreev. Informația privind expulzarea a fost confirmată de ambasadorul Federației Ruse la Chișinău, Oleg Ozerov.
