În cadrul unei emisiuni, fostul președinte a pus la îndoială modul în care autoritățile au gestionat cazul, sugerând că situația ar putea fi o provocare, transmite Ultimelestiri.md cu referire la unimedia.info.
„Din câte înțeleg din videoul publicat de SIS, dacă și a fost Nesterovschi pe teritoriul Ambasadei Rusiei, aceasta a fost până la ședința de judecată. El atunci era un om liber. Dacă organele de drept aveau suspiciuni, de obicei, în astfel de cazuri sunt introduse măsuri restrictive – arest la domiciliu sau altceva”, a explicat Dodon.
Fostul șef de stat a ridicat, de asemenea, semne de întrebare cu privire la reacția autorităților moldovenești.
„De ce credeți că rușii nu știau că acolo se filmează? Poate a fost o provocare ca autoritățile moldovenești să reacționeze astfel, pentru că reacția lor a fost dubioasă. Vina este a voastră! Dacă cunoșteați aceste informații și știați că sunt posibile astfel de evaziuni după pronunțarea sentinței, trebuia să luați decizii. Să învinuiți pe cineva că s-a întâlnit cu cineva în ambasadă, un om liber, care nu era condamnat, nu știu”, a declarat liderul PSRM.
Potrivit SIS, cu o zi înainte de pronunțarea sentinței, Nesterovschi ar fi intrat în sediul Ambasadei ruse, iar ulterior ar fi fost transportat în regiunea transnistreană cu o mașină cu numere diplomatice. Conform aceleiași surse, în prezent el s-ar afla la Tiraspol, sub pază rusească.
Ambasada Federației Ruse în Republica Moldova a respins, la rândul său, acuzațiile, afirmând că misiunea diplomatică și-ar desfășura activitatea strict în conformitate cu Convenția de la Viena și că nu se implică în treburile interne ale Republicii Moldova.
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat că este vorba despre o ingerință a Rusiei în actul de justiție al Republicii Moldova. Potrivit șefei statului, readucerea lui Nesterovschi sub jurisdicția autorităților moldovenești va fi extrem de dificilă, având în vedere relațiile strânse dintre Rusia și regiunea din stânga Nistrului.
Ca reacție la acțiunile descrise de Serviciul de Informații, Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a declarat trei angajați ai Ambasadei Federației Ruse persona non grata. Printre aceștia se numără și copreședintele rus în Comisia Unificată de Control, Alexandr Andreev. Informația privind expulzarea a fost confirmată de ambasadorul Federației Ruse la Chișinău, Oleg Ozerov.
Citește și: Cine e șoferul care l-a dus pe Nesterovschi la Ambasada Rusiei
Citește și: Deputata Irina Lozovan și soțul ei au fost condamnați la închisoare
Citește și: Cum este investigată finanțarea ilegală a partidelor afiliate lui Șor
