Potrivit agenţiei Infotag, politicianul a scris pe canalul său Telegram că „Partidul PAS încearcă să se spele pe mâini şi să scape de cei care au curajul să gândească altfel”, transmite Ultimelestiri.md.
„Olesea Stamate a devenit doar o monedă de schimb. De fapt, ea este doar unul dintre cei 10 autori ai iniţiativei aprobate de Guvern şi semnate de preşedinte fără nicio obiecţie”, a spus politicianul.
Liderul „Partidului Nostru” consideră acest caz „un precedent periculos pentru ţară”.
„Cea mai incompetentă guvernare din istoria Moldovei a ajuns în punctul în care declară: „Un deputat a indus în eroare pe toată lumea”. Acest lucru nu este doar ridicol – este periculos pentru ţară”, a spus politicianul.
De menționat că Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a anunțat excluderea Olesei Stamate, fosta șefă a Comisiei juridice, numiri și imunități, din cadrul formațiunii politice, în urma implicării sale în modificările controversate ale legii amnistiei, care au permis eliberarea unor deținuți periculoși.
Ulterior, într-o postare pe Facebook, ea scris că a primit cu înțelegere decizia conducerii PAS și a subliniat că înțelege contextul politic dificil și atacurile informaționale dure care i-au fost direcționate în ultimele zile, în special într-un an electoral.
Citește și: Spînu dă vina pe organele de drept pentru scandalul cu Stamate
