Potrivit informațiilor obținute de zonadesecuritate.md, astăzi, 4 aprilie, la Tighina urma să se desfășoare o nouă ședință a Comisiei Unificate de Control (CUC) – mecanism trilateral între Chișinău, Tiraspol și Moscova, care gestionează activitatea forțelor de menținere a păcii de pe Nistru, transmite Ultimelestiri.md.
Astfel, delegația rusă a amânat întrunirea drept urmare a declarării drept indezirabile a trei diplomați ruși, printre care și Alexandr Andreev, copreședinte al CUC din partea Federației Ruse. Acesta a părăsit deja Moldova pe 2 aprilie.
Totuși, potrivit regulamentului de funcționare al CUC, prezența a câte doi reprezentanți din fiecare parte este suficientă pentru întrunirea unui cvorum.
„Delegația rusă mai are alți doi membri acreditați care puteau participa, astfel încât activitatea comisiei să continue”, au precizat jurnaliștii.
Amintim că Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a declarat trei angajați ai Ambasadei Federației Ruse persona non grata. Printre aceștia se numără și copreședintele rus în Comisia Unificată de Control, Alexandr Andreev. Informația privind expulzarea a fost confirmată de ambasadorul Federației Ruse la Chișinău, Oleg Ozerov.
