Potrivit Infotag, acesta a declarat vineri, în cadrul unei conferinţe de presă, că „autorităţile au subjugat toate instituţiile statului şi au creat mecanisme de presiune asupra funcţionarilor publici, în special asupra primarilor de localităţi”, transmite Ultimelestiri.md.
„Presiunea asupra primarilor tinde să se intensifice în preajma campaniilor electorale. Sute de primari şi funcţionari din întreaga ţară au acum acte de constatare, dosare deschise şi infracţiuni stabilite de ANI. În acelaşi timp, funcţionarii partidului de guvernământ cu „biletul de partid galben” corect sunt rareori sau deloc verificaţi”, a declarat Ceban.
Ceban aminteşte că „modificările legislative recente au consolidat poziţia şi puterile conducerii ANI, permiţându-le să schimbe decizia inspectorului de integritate la discreţia lor, deşi există un organism colegial, Consiliul de Integritate”.
„Zeci de primari au primit acte de constatare din partea ANI şi chiar mai mulţi sunt în curs de inspecţie, fiind permanent sub ameninţarea încetării mandatului care le-a fost delegat de cetăţeni. Cu starea dezastruoasă a justiţiei, aceştia nu pot lucra eficient în interesul oamenilor de la sate şi oraşe şi sunt dependenţi de voinţa guvernului. Dacă nu acţionează aşa cum le cere autoritatea PAS, mandatele le sunt revocate sau li se interzice să participe la următoarele alegeri”, a subliniat primarul Chişinăului.
