Anunțul vine după ce liderul de la Casa Albă, Donald Trump a majorat la 145% tarifele vamale pentru produsele din China, transmite Ultimelestiri.md cu referire la ipn.md.
„Aplicarea taxelor vamale de către SUA, mărite în mod anormal asupra Chinei, încalcă grav regulile comerciale internaționale și economice, legile economice de bază și bunul simț, și reprezintă hărțuire și constrângere complet unilaterală”, a declarat Ministerul chinez de Finanțe, citat de Reuters.
Washingtonul a exportat în China mărfuri în valoare de 12 miliarde de euro în anul trecut. Acest lucru reprezintă 21% din exporturile globale ale SUA, potrivit Biroului pentru politici comerciale ale Statelor Unite ale Americii.
