Soții Iarmuratii se bucură de oaspeți din Moldova, dar și de peste hotare. Casa a devenit ca un mic muzeu după ce Nadejda și Alexandru au depus eforturi pentru ca acest proiect de suflet să prindă viață. Soții și-au dorit să primească turiști pentru a le arăta cum arată viața adevărată la sat, transmite Ultimelestiri.md cu referire la jurnaltv.md.
„Eu și cu soțul meu Alexandru când am trecut la țară, am hotărât să facem casa părintească ca un fel de muzeu. Casa părintească să fie de folos și pentru altcineva, nu doar pentru noi, să mai vină cineva, să vadă cum trăim la țară", spune Nadejda Iarmuratii, locuitoarea satului Pohrebea.
Au hotărât să renoveze doar baia cu materiale moderne pentru a le oferi oaspeților confortul necesar, însă în restul locuinței au păstrat stilul autentic.
„Am hotărât să facem casa părintească să fie așa cum era a părinților, cu covoare moldovenești, pe jos covoare de a părinților, cum a fost la părinți așa și a rămas. Atâta cât am făcut baia pentru cei care vor vrea să vină să se odihnească", menționează Nadejda Iarmuratii.
Nadejda spune că turiștii care vin sunt foarte uimiți de împrejurimi și ceea ce găsesc pe lângă casă.
„Avem și capre și găini și rațe și de tot ce este la țară, iubim să le avem, să le creștem, după am intrat în compania cu turismul am hotărât să primim și noi oaspeți dacă ni se va primi câte vreun turist dacă o să vină, o să fim bucuroși să îl primim, avem trei camere, paturi, dormitoare pentru a câte două persoane", mai zice Nadejda.
Casa rurală a soților Iarmuratii a devenit o pensiune în urmă cu doi ani.
