În cadrul unei emisiuni de la Radiochisinau.md, Gheorghe Bălan, actual expert în Comisia Unificată de Control, a declarat că Rusia controlează regiunea transnistreană prin haos și dependență energetică. Potrivit acestuia, soluția sustenabilă pentru depășirea crizei constă în acceptarea prețurilor europene la energie, intensificarea colaborării cu autoritățile moldovenești și o integrare treptată în spațiul economic și instituțional al Republicii Moldova, transmite Ultimelestiri.md.
„Federația Rusă menține regiunea pe linia de plutire, oferindu-i acel așa-numit ajutor umanitar. Dar economia nu este funcțională, nu se poate susține singură. Resursele vin din exterior, iar prețurile mici la energie, care erau un avantaj, nu vor mai exista”, a subliniat Bălan.
Potrivit surselor din Ministerul Energiei de la Chișinău, livrările de gaze către regiunea transnistreană au fost reduse recent cu aproape 30%, din cauza neachitării plăților de tranzit în avans. Asta după ce administrația de la Tiraspol a refuzat o ofertă condiționată din partea Uniunii Europene, în valoare de 60 de milioane de euro, pentru achiziționarea și transportul gazului.
Criza a fost agravată de sistarea totală, la 1 ianuarie 2025, a livrărilor de gaze rusești prin Ucraina, în urma expirării unui acord de tranzit. În replică, Uniunea Europeană și Chișinăul au intervenit la începutul lunii februarie, livrând gratuit gaze timp de două săptămâni, pentru a evita o criză umanitară gravă în regiune.
Bălan a subliniat și impactul economic al crizei.
Exporturile au scăzut cu 50%, Chișinăul nu mai plătește pentru energia electrică, iar acești bani alimentau în trecut bugetul regiunii, asigurând pensiile și salariile. De la 1 ianuarie, întreprinderile mari nu mai funcționează, iar muncitorii au fost trimiși în concedii forțate”, explică expertul.
În prezent, regiunea transnistreană primește gaze printr-o companie cu origini ungurești, iar tranzitul este achitat dintr-un credit acordat de Federația Rusă. Bălan afirmă însă că această soluție este temporară și insuficientă.
„Ajutorul din Rusia vine în tranșe, pentru câteva luni, și este negociat atât cu Moscova, cât și cu Chișinăul. Regiunea nu este autosuficientă. În perspectivă, nu există alternativă: trebuie să accepte condițiile UE”, a conchis Georghe Bălan.
