Naqibullah Rahimi, purtător de cuvânt al departamentului pentru sănătate al provinciei Nangarhar, a precizat că epicentrul seismului s-a aflat în districtul Shiwa, în apropierea graniței cu Pakistanul, existând informații prealabile cu privire la pagube materiale produse în zona Barkashkot, transmite Ultimelestiri.md cu referire la digi24.ro.
Seismul de joi, produs la o adâncime de 10 kilometri, urmează celor două seisme care au distrus sate din provinciile Kunar și Nangarhar, soldându-se cu peste 2.200 de morți, 3.600 de răniți și lăsând zeci de mii de persoane fără adăpost.
