Șoferii se plâng că, din 1 septembrie, drumul spre locul de muncă a devenit un adevărat chin, fiind nevoiți să se trezească mai devreme pentru a evita întârzierile, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
„Dimineața e dezastru, nu reușești să ajungi la timp nicăieri”, spun conducătorii auto.
În dimineața zilei de 4 septembrie, pe strada Vasile Alecsandri, un accident rutier minor a blocat circulația, determinând mai mulți șoferi grăbiți să urce pe trotuarele destinate pietonilor. Situația rămâne dificilă și în orele de prânz, când intersecțiile sunt din nou sufocate de coloane de mașini.
Pentru a diminua blocajele, Poliția a introdus câteva ajustări minore:
- a amenajat o bandă suplimentară pentru întoarcerea transportului pe viaduct, în zona străzii Ciuflea;
- a strămutat trecerea pentru pietoni de la intersecția străzilor Florilor cu Bogdan Voievod, pentru a fluidiza circulația.
