Consilierul PSRM Vlad Melnic afirmă că, deocamdată, municipalitatea poate activa datorită contractelor multianuale, semnate în 2024 și valabile doi ani. Totuși, el atrage atenția că, în lipsa unui buget aprobat, Chișinăul riscă să piardă un an de investiții și proiecte noi, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
„Astăzi, Primăria poate exista fără buget, dar doar pentru îndeplinirea unor sarcini operaționale, plata salariilor și a utilităților. Dar imaginați-vă că pierderea unui an fără buget înseamnă un an întreg fără dezvoltarea infrastructurii. Primăria nu va muri, va continua să plătească salariile”, a declarat Melnic, precizând că anul viitor vor exista mai puține investiții.
El a explicat că proiectele aflate în derulare se execută datorită contractelor deja semnate, însă lipsa unui buget împiedică lansarea altora noi.
„Dacă un contract multianual a fost semnat anul trecut, nu este necesar un buget pentru 2025 pentru executarea lui. Dar dacă am fi avut un buget aprobat, am fi putut demara proiecte noi. Astăzi am pierdut, condiționat vorbind, un an din viață”, a mai spus consilierul.
Șefa fracțiunii PAS din Consiliul Municipal Chișinău, Zinaida Popa, acuză lipsă de transparență și o gestionare discreționară a fondurilor disponibile de către primar.
„Există echipa primarului, care ascultă ce spune el, și nu ce prevede legislația”, a declarat Popa.
Ea a adăugat că bugetul pentru 2025 prevedea venituri din vânzarea terenurilor în valoare de 1,5 miliarde de lei și acoperirea unui deficit de 0,5 miliarde, dar neadoptarea documentului face ca aceste sume să nu poată fi folosite. Potrivit ei, primarul ar distribui banii disponibili „după propria sa voință”, fără a ține cont de prioritățile stabilite de alte fracțiuni.
Anterior, în cadrul unei emisiuni, Ion Ceban a declarat că proiectul bugetului va fi propus pentru a opta oară spre aprobare la următoarea ședință a Consiliului Municipal. Totodată, el a menționat că bugetul trebuie să fie aprobat de formațiunile politice reprezentate în CMC, însă „la moment acestea nu există”.
Săptămâna trecută, în cadrul ședinței operative a serviciilor municipale, Ion Ceban a dat asigurări că Primăria „își desfășoară activitatea normal”, fără datorii sau probleme financiare.
