Potrivit nașei de botez a deținutului, tânărul i-ar fi spus că a fost înjunghiat și că nu știe cine l-a atacat, transmite Ultimelestiri.md cu referire la jurnal.md.
„El mi-a spus că pe dânsul l-au tăiat. Am întrebat dacă a avut un conflict cu cineva, iar el mi-a spus că nu. Mi-a zis că a intrat în celulă și a simțit că l-a înjunghiat”, a declarat femeia.
Aceasta afirmă că tânărul urmează să fie transferat la Spitalul Penitenciar Pruncul și că acesta i-ar fi spus că se teme pentru viața sa.
„Dacă mă întorc înapoi la Goian, ei pe mine o să mă ucidă și eu nu mai ies viu”, i-ar fi spus deținutul.
Nașa de botez a precizat că a depus un demers către administrația penitenciarului, prin care solicită explicații și măsuri pentru protejarea tânărului.
Femeia mai susține că băiatul nu a avut niciodată tentative de suicid și că, în luna august, urma să fie eliberat, fiind inclus pe lista de amnistie.
Institutul de Medicină Urgentă a anunțat că pacientul a fost supus unei intervenții chirurgicale și că starea acestuia este stabilă.
De cealaltă parte, Administrația Națională a Penitenciarelor a precizat că, în urma examinării medicale inițiale, au fost constatate leziuni superficiale care, potrivit concluziilor preliminare, ar fi fost autoprovocate și nu i-au pus viața în pericol.
Instituția a mai anunțat că a fost inițiată o anchetă de serviciu pentru a stabili toate circumstanțele cazului, iar structurile competente au fost informate.
