Imaginile surprinse la fața locului arată cum automobilul condus de rector a pătruns pe banda destinată exclusiv bicicliștilor și și-a continuat deplasarea pe această porțiune de drum. În timpul manevrei, mașina a trecut și peste unul dintre stâlpii de delimitare, pe care un tânăr încerca să îl țină la pământ cu piciorul, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
Contactat de Realitatea, Alexandru Stratan a declarat că regretă cele întâmplate și a explicat că a ajuns pe pista pentru bicicliști după ce traficul a fost blocat de un accident produs în apropiere.
Potrivit acestuia, o persoană aflată în zonă le-ar fi spus șoferilor că nu are rost să mai aștepte, iar mai multe automobile aflate în fața sa au trecut peste stâlpii de delimitare. Rectorul susține că a ezitat să procedeze la fel, însă nu mai putea da înapoi din cauza mașinilor aflate în spate.
„Greșeala noastră a fost că nu trebuia să trecem. Nu a fost intenția mea să circul pe pistă. Regret foarte mult cele întâmplate. Am mers la poliție și le-am povestit singur ce s-a întâmplat. Mi-au confirmat și ei că nu a fost o încălcare intenționată”, a explicat Stratan.
