Potrivit Centrului Național Anticorupție, cei trei bănuiți au fost transferați la Penitenciarul nr. 13. Aceștia sunt suspectați că ar fi însușit o parte din banii ridicați de la o persoană aflată în custodia lor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la ziar.md.
Până la reținerea de săptămâna trecută, cei trei polițiști suspendați se aflau în arest la domiciliu într-un dosar de corupție.
Amintim că șase angajați ai Inspectoratului de Poliție Botanica au fost reținuți de ofițerii CNA pe 22 aprilie, după mai multe percheziții desfășurate în seara de 21 aprilie. Este vorba despre șeful Inspectoratului, Sergiu Cobîlaș și cinci polițiști tineri. Toți au fost ulterior suspendați din funcții.
Cei șase sunt suspectați că ar fi primit în mod sistematic mită, în sume cuprinse între 3.000 și 10.000 de dolari, atât în numerar, cât și în criptomonede, de la persoane implicate în consumul și traficul ilicit de droguri.
Urmărirea penală în ambele dosare continuă.
