Totodată, moderatoarea de talk-show politic a menționat că, la frontiera din Republica Moldova, procedurile se desfășoară rapid, polițiștii de frontieră preluând actele și efectuând controlul fără întârzieri semnificative, transmite Ultimelestiri.md cu referire la cancan.md.
„Trec vama de la Prut de aproape 35 de ani. Am trecut-o de sute de ori. Dar ca sǎ stau atâtea ore ca astǎzi, încă nu s-a întâmplat! Să vă explic. Rândul din vama românească se termină în vama moldovenească. De fapt, vama moldovenească (în care apropo, lucrurile se mișcă repede – polițiștii de frontieră adună actele, iar pe vameși nu-i cauți) este cumva blocată de coada din vama cealaltă.
M-am dus să întreb un polițist de frontieră ce se întâmplă. „Nu știu, doamnǎ, nu sunt eu de vină”. Da’ cine e, totuși, responsabil de toată situația asta? Se discută de atâția ani despre fluidizarea traficului la frontieră, dar cu mici excepții, lucrurile nu merg. Ba dimpotrivă!”, a declarat Bogza.
La fel, jurnalista a adăugat că pe sensul de intrare în România erau ieri cinci rânduri de mașini și, culmea, nu a văzut măcar un polițist de frontieră și un vameș pe fiecare rând, în condițiile în care așteptau zeci de mijloace de transport.
„Stau mame cu bebeluși atâtea ore în cozi! Faceți ceva odată! Dar cel mai bine scoateți vama asta!”, a menționat Bogza.
