Evantaie, sticle cu apă, locuri lângă geamurile deschise și multă răbdare. Așa încearcă pasagerii să facă față căldurii sufocante din unele troleibuze. Unii călători cred că sistemele de răcire nici măcar nu sunt pornite. Dacă există, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Aerul condiționat nu mai este un lux în țările civilizate, ci o obligație a autorităților care trebuie să respecte standardele de confort.
Reprezentanții Regiei Transport Electric afirmă că doar troleibuzele cumpărate după 2018 sunt echipate cu aer condiționat. 55% dintre cele 312 troleibuze sunt dotate cu sisteme de climatizare și sunt pornite în funcție de condițiile meteorologice.
Dacă apar defecțiuni, vehiculele sunt retrase din circulație. Pentru troleibuzele mai vechi, municipalitatea caută soluții de modernizare. În schimb, toate cele 156 de autobuze care circulă sunt echipate cu aer condiționat.
De la 1 mai, prețul unei călătorii cu troleibuzul sau autobuzul în Chișinău a crescut cu un leu și costă 7 lei.
