Reprezentanții Regiei Transport Electric Chișinău (RTEC) recunosc că nu toate troleibuzele sunt dotate cu aer condiționat. Potrivit instituției, din cele 312 vehicule care circulă zilnic pe trasee, puțin peste jumătate dispun de sisteme de climatizare, fiind vorba despre troleibuzele fabricate după anul 2018, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
Pentru cele mai vechi sunt analizate soluții tehnice și financiare privind dotarea cu astfel de sisteme, iar în cazul unei defecțiuni, vehiculele sunt retrase temporar pentru reparații.
Pasagerii susțin însă că situația din teren este diferită și spun că, inclusiv în unele troleibuze noi, aerul condiționat nu funcționează.
„Cele vechi, da, se întâmplă să nu aibă aer condiționat, dar cele noi sunt dotate cu sisteme de climatizare. – Cum vă simțiți pe o asemenea căldură în troleibuzele fără aer condiționat? – Sigur că e greu. Foarte greu”, a declarat un călător.
O altă pasageră spune că lipsa aerului condiționat este o problemă frecventă și că temperaturile ridicate afectează în special persoanele în vârstă.
„– Folosiți des transportul public? – Da. – În toate troleibuzele funcționează aerul condiționat? – În unele da, în altele nu. (…) – Cum vă simțiți fără aer condiționat? – Rău. Totuși, am 68 de ani”, a spus femeia.
Pentru a face față căldurii, mulți călători pleacă la drum cu sticle de apă și ventilatoare portabile sau încearcă să ocupe locuri lângă geamurile deschise. Alții spun că evită transportul public în orele de vârf.
Medicii avertizează că expunerea prelungită la temperaturi ridicate poate provoca insolație și alte probleme grave de sănătate. Simptomele la care oamenii trebuie să fie atenți includ amețelile, greața, slăbiciunea, durerile de cap, dificultățile de respirație și pierderea cunoștinței.
„Starea de rău la un pacient care a suferit o insolație se manifestă prin greață, uneori vărsături, tulburări ale stării de conștiență, de la confuzie până la lipotimie și sincope, precum și dificultăți de respirație. În cazul unei agravări bruște a stării de sănătate, este important ca până la sosirea ambulanței să fie acordat corect primul ajutor”, a declarat medicul din cadrul Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, Cristina Belov.
Unii locuitori ai Capitalei consideră că autoritățile municipale ar trebui să intervină mai activ pentru a reduce efectele caniculei.
„Nici măcar havuzul nu l-au pornit. Să pornească măcar fântânile arteziene. Sunt oameni care au nevoie de apă gratuită”, a spus un bărbat.
O altă femeie consideră că sprijinul ar trebui să fie orientat în special către persoanele vulnerabile: „Trebuie să-i ajutăm pe vârstnici, pe oamenii în etate care nu pot ieși afară pe o asemenea căldură”.
O altă locuitoare spune că încearcă să-și organizeze programul astfel încât să evite orele cu temperaturi maxime.
„Nu ies afară în orele cele mai călduroase. Încerc să ies după-amiaza, iar între orele 12:00 și 13:00 mă străduiesc să stau acasă. De obicei era distribuită apă, acum nu mai văd”, a afirmat aceasta.
Valul de căldură afectează și alte state europene. Potrivit sursei citate, Franța a înregistrat de la începutul săptămânii trecute 40 de decese asociate temperaturilor ridicate, în timp ce în mai multe orașe din Italia a fost instituit regim de urgență, iar în unele regiuni din Marea Britanie temperaturile au ajuns la 36 de grade Celsius.
