Vizitatorii târgului s-au bucurat și de o serie de activități culturale și distractive, iar spre final, au încins o horă moldovenească, transmite Ultimelestiri.md cu referire la nordnews.md.
„Noi suntem aici, la Bălți, pentru a menține, pentru a păstra, a transmite tradițiile, obiceiurile copiilor noștri și pentru a face cunoștință cu cultura poloneză, cu municipiul Bălți”, susține Ianina Cazac, președintele asociației culturii poloneze ,,Casa Poloneză”, Bălți.
Victoria Pisarenco a venit la Bălți din Irpin, în primăvara anului trecut. Cu puțin efort, dar și curaj, a reușit să-și deschidă o mică afacere în domeniul frumuseții.
„Grație OIM am deschis un SRL. Sunt una dintre primele femei care au reușit să inițiez o afacere, datorită susținerii internaționale. În Moldova am izbutit să deschid un centru de instruire, iar acum ne concentrăm pe două profesii, pe care le predăm. Este vorba de specialist în make-up și frizer”, menționează Victoria Pisarenco, refugiată din Irpin.
„În această sală avem prezenți agenți economici din regiunea de nord a țării, cetățeni străini din regiunea de nord a țării, fapt ce ne vorbește că noi cu toții trăim istoria lor, ei fac istoria vieții lor împreună cu cetățenii Republicii Moldova, împreună ne dezvoltăm, împreună cu copiii noștri merg la școală”, spune Mihail Vodă, Șeful Inspectoratului General pentru Migrație al MAI.
În prezent, în Republica Moldova sunt peste 3400 de migranți care s-au încadrat cu succes în câmpul muncii.
„Aș vrea să trecem un pic în urmă pentru a menționa că recent au avut loc anumite discuții la nivel parlamentar despre cum am putea facilita integrarea migranților și tocmai pentru ca aceștia să poată veni aici și să poată dezvolta afaceri”, zice Lars Johan Lönnback, șeful misiunii OIM Moldova
„Este foarte important pentru mine să văd cum ei zâmbesc, cum se distrează. Ei deja se pregătesc de Anul Nou, de Crăciun. Desigur că posibilitățile părinților nu sunt atât de mari ca până la începerea războiului. Astfel de evenimente îi ajută pe copii să simtă cu adevărat sărbătorea, să socializeze și să simtă susținerea Moldovei”, declară Vladimir Serghienco, consulul Ucrainei în mun. Bălți.
Începând cu anul 2000, Ziua Internațională a Migranților este marcată pe 18 decembrie.
