În cadrul podcastului Bandstage, jurnalistul a spus că cel mai mult nu înțelege cum guvernarea va modifica legislația în așa fel încât acele posturi TV să nu mai fie redeschise, transmite Ultimelestiri.md.
„Eu am o întrebare, ei au închis acele televiziuni, iar toate sondajele de opinie, inclusiv cele făcute la comanda guvernării, arată că Partidul Șansă, care e șansa lui Șor, e pe locul trei, iar comuniștii și socialiștii sunt pe locul doi. Împreună, aceștia depășesc partidul de guvernământ. De exemplu, dacă mâine au loc alegeri parlamentare, în Legislativ intră cel puțin aceste trei formațiuni, iar comuniștii și socialiștii împreună cu Șansă fac majoritatea, iar acum întrebarea: Tu ai închis aceste televiziuni ca să pui capăt propagandei și care a fost rostul să închizi aceste televiziuni dacă oponenții au un raiting mai mare ca tine, care e poanta”, se întreabă Gheorghe Gonța.
Jurnalistul a mai spus că cea mai mare greșeală a guvernării este că au considerat că moldovenii sunt tâmpiți, iar dacă o să încerce să convingă cetățenii să facă ceva, ei vor exact inversul pentru că moldovenilor nu le place să fie controlați.
„Să crezi că moldoveanul e tâmpit asta trebuie să fii tâmpit, moldoveanul va reacția invers, dacă îi spui așa, el o să-ți facă ție invers intenționat, pentru că el nu vrea să fie numit pe față tâmpit. Lui asta nu îi place, moldoveanul e mândru și moldoveanul nu o să fie de acord. Bine, lasă să facă, iar mâine să scrie în Constituție: În R. Moldova există TV8, JurnalTV, Vocea Basarabiei, TvrMoldova și alte televiziuni care sunt fix așa, în rest, toată presa din R. Moldova este interzisă. Ok, așa e scris în Constituție, peste o lună organizăm alegeri parlamentare. Mă credeți că PAS-ul nu intră în Parlament. Nu se poate așa să faci, trebuie să-i dai voie el să decidă dacă tu faci greșit sau faci corect, omul alege”, a spus Gonța.
Moderatorul emisiunii „Puterea a Patra” a menționat că scopul închiderii acestor televiziuni a fost unul foarte naiv, iar cel care i-a dat Maiei Sandu această idee trebuie concediat.
„Scopul a fost foarte naiv. Eu nu știu a cui a fost această idee, dar dacă eu aș fi în locul Maiei Sandu, eu l-aș da afară pe cel care a venit cu idee asta pentru că nu a avut nici un rezultat. Multe dintre portalurile închise, într-adevăr, ele propagau războiul la greu, ele trebuiau închise, ele nu erau surse informative unde să vezi poziția rușilor și poziția ucrainenilor, poziția Maiei Sandu sau poziția lui Igor Dodon. Sun astfel de site-uri, dar ei închid publika.md ca a doua zi să se numească publika.media.md, serios? WTF, tu ce faci, noi suntem în secolul 21, noi nu suntem în Coreea de Nord, e imposibil să închizi accesul la informație pentru populația”, a spus jurnalistul.
Gheorghe Gonța a spus că guvernarea nu va reuși să închidă unele site-uri de știri pentru că ele sunt creeate în alte țări, iar autoritățile nu au posibilitatea de a le închide.
„Ei pot să încerce să închidă aceste site-uri, dar nu o să le reușească pentru că ele sunt creeate în alte țări, nu poți să faci asta. Însă a noștri îi roagă pe europeni să aplice sancțiuni asupra propriilor cetățeni și după ai noștri aplica sancțiuni internaționale, așa ceva nu există la nivel global. Uitați-vă la primărița de la Orhei, ea este într-o listă de sancțiuni, fata asta nu are card bancar în R. Moldova pentru că ea este sub sancțiuni. Pentru ce? Pentru că a fost ziaristă la un holding a lui Șor. Serios băieți, chiar în halul ăsta s-a ajuns? O fi Șor băiat rău, dar pedepsiți-l pe Șor, vorbiți cu premierul Israelului, aduceți-l pe Șor, închideți-l la pușcărie. Exact așa era când actualii au venit la putere și dădeau afară pe toată lumea pentru că ei au lucrat pe timpul lui Plahotniuc. Da, dar oamenii ăștia nu s-au culcat cu Plahotniuc, nu i-au supt-o lui Plahotniuc, nu l-au lins pe Plahotniuc, nu sunt rude cu Plahotniuc și i-au dat pe toți afară, iar acum dau anunțuri că au nevoie de cadre. Tu, după doi ani de guvernare, cauți specialiști? Oamenii nu vor să lucreze pentru tine, puneți-vă pe gânduri, asta e foarte periculos. Președinție anunță odată pe săptămână că au nevoie de specialiști în comunicare, dar oamenii preferă să fie șomeri sau să plece să lucreze peste hotare decât pentru ei”, a conchis Gheorghe Gonța.
Ultimelestiri.md amintește că în cadrul unei conferințe de presă, directorul SIS, Alexandru Musteața, a declarat că șase posturi TV urmează să fie închise pentru că ar promova interesele Federației Ruse în R. Moldova.
La scurt timp, premierul Dorin Recean a venit cu o reacție și a spus că Comisia pentru Situații Excepționale a suspendat licențele a șase posturi TV din R. Moldova.
Ulterior, Serviciul de Informații și Securitate a publicat lista portalurilor informaționale blocate pe perioada stării de urgență pentru răspândirea informațiilor false.
Totodată, în presă au apărut informații precum că televiziunile oligarhilor fugari Ilan Șor și Vlad Plahotniuc ar fi lucrat în ultima perioadă în tandem.
La data de 1 noiembrie, candidatul Partidului Socialiștilor la funcția de primar al Capitalei, Adrian Albu, a venit cu o declarație în care menționează că directorul SIS riscă dosar penal pentru interzicerea a încă șase posturi de televiziune și blocarea a zeci de portaluri de știri din Republica Moldova.
