„Este firesc oamenii să plece, să treacă dintr-o funcție în alta. Domnul Popescu a explicat public de ce a trebuit să facă acest pas. Domnul Popescu a făcut o contribuție extraordinară la procesele pe care le-am realizat în parcursul european și nu doar, transmite Ultimelestiri.md cu referire la unimedia.info.
Domnul Popescu va continua să ne ajute indiferent de locul unde va fi în următorii ani sau luni. Asta este viața. Oamenii contribuie fiecare cum poate. În continuare domnul Popescu va fi un avocat mare al Republicii Moldova”, a declarat Maia Sandu.
La 24 ianuarie, ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicu Popescu, și-a dat demisia.
Nicu Popescu a fost petrecut cu aplauze din funcția de ministru al Afacerilor Externe, în debutul ședinței Guvernului. Premierul Dorin Recean i-a mulțumit pentru eforturile depuse, pe calea integrării europene, și l-a îmbrățișat pe Popescu, la o oră după ce acesta a anunțat public că pleacă de la șefia MAEIE.
„Zvonuri”, astfel a calificat deputatul PAS, Radu Marian, informațiile apărute în spațiul public precum că, Nicu Popescu urmează să plece din funcția de ministru al Afacerilor Externe și Integrarii Europene.
