„Acest moment este unul trist, am decis referitor la plecarea din funcția de judecător la CA Chișinău și membru al CSM, după 34 de ani de activitate în sistem. Sunt atacată pentru opiniile separate, pentru voturile pe care le-am dat, pentru exprimările la Adunarea Judecătorilor. Sunt atacată de noile grupări din sistemul judecătoresc, pentru care am fost incomodă”, a declarat Nina Cernat, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la unimedia.info.
Ultimelestiri.md amintește că cererile de demisie a mai multor judecători de la Curtea de Apel Chișinău au fost admise, astăzi, în cadrul ședinței CSM. Astfel, instanța rămâne fără 20 de magistrați.
Anterior, Comisia Vetting a anunțat că din cei 40 de judecători de la Curtea de Apel Chișinău, notificați despre începerea evaluării lor externe, 20 au depus formularele completate de Declarația de avere și interese personale pentru ultimii cinci ani, Declarația privind lista persoanelor apropiate din sistemul judiciar, al Procuraturii și din serviciul public, dar și Chestionarul de etică.
Reamintim că 17 judecători de la Curtea de Apel Chișinău, aproape jumătate din componența instanței, au depus cererile pe masă. Acestea urmează a fi examinate marți, 7 mai, la Consiliul Superior al Magistraturii. Printre cei care au decis să plece din sistem sunt nume cunoscute – Liubovi Brânza, Sergiu Arnaut sau Viorica Mihăila. „Acest fenomen ar fi legat de procedura de Vetting”, a comentat președintele interimar al CSM, Sergiu Caraman.
