Declarațiile aparțin ministrului Energiei, Victor Parlicov, care a menționat că autorităţile de la Kiev nu intenţionează să prelungească un acord referitor la transportul gazelor ruseşti spre Europa via Ucraina, acord care expiră la finele acestui an, ceea ce înseamnă că şi livrările spre Transnistria ar putea înceta, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Digi24.ro.
Cu prilejul unei vizite de stat în Norvegia, având drept scop creşterea cooperării, inclusiv în domeniul energiei, Victor Parlicov a spus că Guvernul de la Chişinău nu va sta în calea livrărilor de gaze ruseşti către Transnistria.
„Nu vom împiedica livrarea de gaze ruseşti către regiune. Credem că, împreună cu Ucraina, putem găsi o modalitate pentru a menţine calmul în regiunea Transnistria”, a declarat Victor Parlicov.
Ulterior, la o întâlnire cu oameni de afaceri şi oficiali din Guvernul norvegian, Victor Parlicov a spus că Transnistria „ar intra în colaps” dacă livrările de gaze ar fi oprite.
„Vom acţiona cu calm, nu vrem ca lucrurile să explodeze”, a precizat oficialul moldovean.
În trecut, R. Moldova s-a bazat aproape în exclusivitate pe gazele naturale ruseşti, pe baza unui acord convenit cu grupul Gazprom, dar după izbucnirea războiului din Ucraina şi-a accelerat eforturile vizând diversificarea surselor de aprovizionare şi în prezent importă gaze naturale via România.
De asemenea, R. Moldova a construit şi o linie electrică de înaltă tensiune care interconectează sistemul energetic al R. Moldova cu cel al României, dar cu toate acestea îşi asigură cea mai mare parte a necesarului de electricitate de la o centrală pe gaze amplasată în Transnistria, care livrează electricitate la un preţ fix, relativ scăzut.
Norvegia furnizează deja sprijin financiar R. Moldova, prin programul său de ajutor în valoare de mai multe miliarde de dolari acordat Ucrainei, care a inclus şi 400 milioane de coroane (36,87 milioane de dolari) pentru achiziţionarea de gaze în 2023
