La eveniment, Anca Dragu a declarat că, alături de îndeplinirea obiectivelor specifice, este de datoria băncilor centrale să faciliteze cunoașterea și să aducă în atenția cetățenilor valorile culturale și istorice naționale, transmite Ultimelestiri.md.
„Atunci când evenimentele istorice sunt legate de instituția noastră, mesajul dobândește valențe suplimentare de implicare și responsabilitate”, spune Dragu.
Guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei a adăugat că tezaurul României, trimis în Rusia în 1916, marchează un moment trist în istoria națională.
„Timp de peste un secol, autoritățile române au căutat soluții pentru recuperarea tezaurului, dar eforturile nu au adus rezultate”, zice reprezentanta BNM.
Totodată, în discursul său, Anca Dragu, a spus că acest moment nu este doar unul de natură economică, ci este unul ce ține de dreptate și demnitate istorică.
„Recuperarea tezaurului ar reprezenta nu doar o reparație materială, ci și o recunoaștere oficială a unui capitol dureros pentru români. Această cauză continuă să fie susținută de diverse instituții, de istorici, de cercetători și rămâne un obiectiv important”, comunică guvernatoarea.
În cadrul evenimentului, reprezentanții Băncii Naționale a României au adus informații inedite și spectaculoase legate de un episod singular în istoria modernă, în care rezerva monetară a unei țări a fost încredințată unui aliat, iar garanțiile și angajamentele asumate nu au fost respectate, deși erau conforme tuturor normelor și cutumelor internaționale din toate epocile.
![]()
![]()
![]()
