Potrivit companiei, importurile au reprezentat cea mai mare parte din achiziții – 76,63%, în timp ce doar 23,37% din energie a provenit de la producători autohtoni, transmite Ultimelestiri.md.
Conform datelor prezentate de Energocom, din volumul total al importurilor, 41,27% au fost realizate prin contracte bilaterale cu furnizori și producători din România și Ucraina. Restul de 35,36% a fost procurat prin intermediul platformelor de tranzacționare BRM și OPCOM.
O schimbare importantă a intervenit la 1 iulie, când au expirat măsurile de sprijin privind plafonarea prețului la energie electrică, prevăzute de Ordonanța de Urgență 27/2022. Drept urmare, toată energia achiziționată din România în baza contractelor bilaterale este vândută la preț de piață.
Compania precizează că prețul mediu raportat nu include cheltuielile legate de transport, logistică și rezervarea de capacitate, care se adaugă ulterior la costul final.
