Conform raportului Serviciului de presă al ministerului, la o reuniune a Consiliului Sectorial pentru Ajutorul Extern pentru Sectorul Agroalimentar, ministra și-a exprimat recunoștința pentru sprijinul acordat de partenerii internaționali fermierilor din Republica Moldova, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Infotag.
Întâlnirea a subliniat necesitatea consolidării capacității instituționale la nivel local, a modernizării infrastructurii rurale, a sprijinirii grupurilor de acțiune locală și a diversificării instrumentelor financiare pentru investițiile agricole. Au fost discutate priorități în domeniile viticulturii și vinificației, prelucrării alimentelor, modernizării tehnologice, sporirii interoperabilității sistemelor digitale și integrării criteriilor de dezvoltare durabilă în politicile sectoriale.
Participanții au acordat o atenție deosebită integrării europene și armonizării legislative, care include transpunerea acquis-ului comunitar în agricultură, siguranță alimentară și acvacultură, precum și dezvoltarea infrastructurii digitale agricole.
