Conform datelor citate de Reuters, livrările de benzină pe cale feroviară de la rafinăriile belaruse către Rusia au ajuns în septembrie la 49.000 de tone, iar cele de motorină au totalizat 33.000 de tone. În paralel, tranzitul de benzină prin Belarus, destinat exportului prin porturile rusești, a crescut ușor, cu circa 1%, până la 140.000 de tone, transmite Ultimelestiri.md cu referire la ipn.md.
În ultimele săptămâni, mai multe regiuni rusești au introdus raționalizarea carburanților și au înghețat prețurile, după valurile de atacuri cu drone, care au vizat rafinării și instalații energetice. În paralel, autoritățile ruse au impus restricții la exporturile de benzină și motorină, pentru a proteja piața internă.
Minsk utilizează porturile rusești pentru transportarea produselor petroliere rafinate încă din martie 2021, conform unui acord de cooperare energetică semnat cu Moscova. Totuși, aceste transbordări au scăzut cu aproape 40% față de anul trecut – la 1,17 milioane de tone în perioada ianuarie-septembrie. Moscova a recurs și anul trecut la importuri suplimentare din Belarus, pentru a acoperi lipsurile de combustibil.
Belarus are două rafinării majore – Naftan și Mozyr – fiecare cu o capacitate anuală de 12 milioane de tone. Însă, în practică, acestea procesează în jur de nouă milioane de tone anual.
